Plytelių priežiūra - ką reikia žinoti?

Ne paslaptis, jog plytelės yra labai populiari sienų ir grindų apdailos medžiaga. Jos ne tik yra itin universalios, bet ir atrodo gražiai bei yra ilgaamžės – įprastai plytelės yra atsparios drėgmei bei temperatūros pokyčiams, todėl yra dažnas pasirinkimas vonios kambaryje ar virtuvėje. Visgi, norint, jog plytelės kuo ilgiau išlaikytų savo pradinę išvaizdą, labai svarbu tinkamai jas prižiūrėti. Reguliari ir tinkamai pasirinkta priežiūra užtikrins švarią aplinką, o taip pat padės išvengti ir brangiai kainuojančio remonto. Jei susidomėjote, šiame straipsnyje pateiksime visą svarbiausią informaciją, ką reikia žinoti apie plytelių priežiūrą. 

Kodėl svarbi plytelių priežiūra?

Keraminės, akmens masės ar kito tipo plytelės bet kuriai vidaus ar lauko erdvei suteikia daugiau unikalumo ir vizualinio patrauklumo. Visgi, laikui bėgant, purvas, nešvarumai ir išsilieję skysčiai ima kauptis ant plytelių ir taip jos pakeičia savo pradinę išvaizdą. Negana to, ant nešvarių plytelių ima veistis bakterijos ar net pelėsis, kas gali kelti pavojų jūsų ir kitų namiškių sveikatai. Būtent dėl to reikalingas reguliarus plytelių valymas ir priežiūra, kuri užtikrina, jog plytelės atrodytų kaip naujos, o taip pat ir padeda palaikyti tokią gyvenamąją aplinką, kuri nekeltų pavojaus sveikatai. Negana to, nors tiek grindų, tiek sienų plytelės garsėja savo ilgaamžiškumu, būtina prisiminti, jog jos nėra nesunaikinamos. Jei nepaisysite priežiūros rekomendacijų, plytelės gali įtrukti, suskilinėti ir kitaip nusidėvėti. Tinkama priežiūra leis išvengti šių pažeidimų, tad plytelės tarnaus dešimtmečius.

Kasdienis plytelių valymas

Nesvarbu, ar jus domina blizgių, ar matinių plytelių priežiūra, tam tikrus valymo veiksmus rekomenduojama atlikti kasdien, norint užtikrinti švarą ir plytelių ilgaamžiškumą. Šlavimas ar siurbimas bus tai, kas padės pašalinti purvą ir šiukšles, kurios gali pažeisti plytelių paviršių. Kad išvengtumėte įbrėžimų, naudokite šluotą, kurios šereliai būtų minkšti, arba dulkių siurblį su kietiems paviršiams pritaikytu antgaliu. Taip pat plytelių šluostymas drėgna šluoste padės pašalinti visus likusius nešvarumus ir išsiliejusius skysčius. 

Periodinis plytelių valymas

Be kasdienio plytelių valymo, patariama skirti laiko ir periodiniam, giluminiam plytelių valymui, kurį, priklausomai nuo turimų poreikių, atliktumėte kas porą savaičių arba kas mėnesį. Tam rekomenduojama naudoti specialiai plytelėms pritaikytą neutralų valiklį, kurio sudėtyje nebūtų chemiškai agresyvių ar abrazyvinių medžiagų, galinčių pažeisti plyteles. Keramikinėms plytelėms gali itin tikti ir vandens bei acto mišinys. Tuo tarpu, akmens masės plytelėms jo nepatariama naudoti, kadangi jis gali ėsdinti jų paviršių. 

Be to, nepamirškite pasirūpinti ir plytelių siūlių švara. Ne paslaptis, jog laikui bėgant jos gali tapti nešvarios ir pakeisti spalvą. Norėdami išsaugoti siūlių švarą, įsigykite specialiai joms sukurtą valiklį ir minkštu šepečiu jas nušveiskite. Visgi, jei nešvarumai yra įsisenėję ir juos sunku pašalinti tokiu būdu, galite pasitelkti geriamąją sodą. Stiklinę sodos sumaišykite su ketvirtadaliu stiklinės vandens, o gautą pastą užtepkite ant plytelių siūlių ir palaikykite per naktį. Kitą dieną šį mišinį kruopščiai nuvalykite, plyteles nuplaukite – siūlės turėtų atgauti savo pradinę spalvą. Tai ypatingai aktualu tuo atveju, kai apdailai pasirenkama plytelių mozaika, nes siūlės tarp jų atkreipia išties nemažai dėmesio. 

Skirtingos plytelių rūšys – kaip prižiūrėti?

Natūralu, jog keramikinių, akmens masės ar klinkerio plytelių priežiūra gali šiek tiek skirtis. Tarkime, keramikinės ar porceliano plytelės pasižymi ypatingu patvarumu ir lengva priežiūra. Joms valyti gali tikti daugybė priemonių, nuo valgomosios sodos iki acto, tačiau reikėtų vengti naudoti abrazyvinius valiklius, kurie galėtų pažeisti jų paviršių, jas subraižyti. 

Natūralaus akmens plytelių, pavyzdžiui, marmuro, granito, skalūno, kalkakmenio ar travertino, priežiūra gali būti sudėtingesnė. Jokiu būdu nereikėtų naudoti abrazyvinių šveitiklių, acto, baliklio ar kitų rūgštinių ar pernelyg šarminių valiklių. Natūralaus akmens plytelėms geriausias pasirinkimas bus neutralaus pH valikliai, kurie yra specialiai pritaikyti joms valyti. Taip pat turėkite omenyje, jog daugelį natūralių akmens paviršių reikėtų reguliariai impregnuoti, maždaug kas 3-5 metus. Žinoma, jei tokio tipo plytelės dengia tą namų zoną, kuri gauna nemažai tiesioginių saulės spindulių arba kur intensyvus judėjimas, gali tekti tuo užsiimti kasmet. Šį darbą galite atlikti patys, naudodami tam tinkamas priemones, arba jį patikėti profesionalams. 

Prevencinės priemonės, padėsiančios apsaugoti plyteles

Natūralu, jog grindų plytelėms įprastai tenka atlaikyti kur kas didesnę apkrovą nei sienų plytelėms, kurios neretai yra tik dekoratyvinės paskirties. Būtent dėl to rekomenduojama imtis prevencinių priemonių, leidžiančių grindų plytelių pradinę išvaizdą išlaikyti kaip įmanoma ilgiau. Tarkime, tose vietose, kur didelis judėjimas, galite patiesti kilimėlius, kurie sulaikytų nešvarumus ir neleistų jiems braižyti plytelių. Tiesa, rinkdamiesi šį elementą, nepamirškite įsitikinti, ar jis turi neslystantį pagrindą, kad išvengtumėte nelaimingų atsitikimų. Taip pat po baldų kojelėmis naudokite specialius padelius baldams arba veltinio pagalvėles, kurios apsaugos nuo galimų plytelių pažeidimų. 

Vadovaujantis šiais patarimais, plytelių priežiūra tikrai nebus sunki. Nieko nelaukite ir tuo įsitikinkite patys!

Meniu