Kodėl atšoka plytelės?

Plytelės – tai viena populiariausių apdailos medžiagų sienoms bei grindims, kadangi jos pasižymi universalumu ir praktiškumu, yra ilgaamžės. Jų galima rasti tiek pačių įvairiausių dydžių - nuo klasikinių matmenų: 30x30 cm ar 60x60 cm, iki didesnių jų formatų: 60x120 cm ar net 120x240 cm, tiek ir skirtingų dizainų – šviesių ar tamsių atspalvių, vienspalvių ar margintų įdomiausiais raštais. Tokia įvairovė leidžia kiekvienam pasirinkti plyteles, kurios geriausiai tiks pasirinktai namų erdvei: vonios kambariui, virtuvei ar net terasai. Visgi, labai svarbu suprasti, jog gražų bendrą vaizdą lemia ne tik tai, kokios plytelės bus pasirinktos, bet ir tai, kaip jos bus suklijuotos. Deja, neretai susiduriama su problema, kai suklijuotos plytelės atšoka. Jei ir jūs atsidūrėte tokioje situacijoje, šis straipsnis – kaip tik jums. Jame aptarsime, ką reiškia atšokusios plytelės, kodėl tai atsitinka bei kaip tokią problemą reikėtų spręsti. 

Atšokusios plytelės – kas tai?

Atšokusiomis plytelėmis yra vadinamos plytelės, kurios, laikui bėgant, pakeitė savo pradinę padėtį ir suformavo iškilusį nelygų paviršių - kitaip tariant, atsiklijavo. Visa tai ne tik sugadina bendrą vaizdą patalpoje, bet ir gali kelti pavojų, kadangi už atšokusių grindų plytelių nesunku užkliūti ir susižeisti, o sienų plytelės gali netikėtai nukristi. Toks reiškinys gali pasireikšti tiek vienai grindų ar sienų plytelei, tiek visai jų eilei. Plytelių atšokimą įprastai lemia netinkamas plytelių montavimas, priemonių pasirinkimas ar kiti išorės veiksniai, galintys daryti neigiamą įtaką šiai sienų ar grindų dangai. Tad, susipažinkime, kokios priežastys gali lemti plytelių atšokimą bei kaip nuo jo apsisaugoti ateityje. 

Netinkamas paviršiaus paruošimas

Viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl plytelės atšoka, yra netinkamas paviršiaus paruošimas, prieš jas klijuojant. Labai svarbu, jog paviršius, ant kurio bus klijuojamos plytelės, būtų švarus, sausas ir lygus, kad būtų užtikrintas tvirtas plytelių ir klijų sukibimas. Šiukšlės, dulkės, riebalai ar drėgmė gali trukdyti klijams tinkamai prilipti, todėl laikui bėgant plyteles gali atšokti. Taip pat reikėtų nepamiršti, prieš montuojant plyteles, kruopščiai nuvalyti ir nugruntuoti paviršių, užtaisyti visus įtrūkimus išlyginamuoju mišiniu. Tinkamas paviršiaus paruošimas yra labai svarbus žingsnis, siekiant užtikrinti plytelių ilgaamžiškumą. 

Neteisingas klijų pasirinkimas ir naudojimas

Kita, dažnai pasitaikanti priežastis – neteisingai pasirinkti klijai. Turėkite omenyje, jog ne visi klijai tinka visų tipų plytelėms ir paviršiams. Pavyzdžiui, itin didelėms plytelėms, kurios dažnai yra pasirenkamos voniai įrengti, netiks standartiniai klijai. Vietoje jų rekomenduojama rinktis skystesnės konsistencijos, didesnius sukibimo rodiklius turinčius klijus. Tokius pačius juos siūlome naudoti ir tuo atveju, jei plytelės yra klojamos ant pagrindo, patiriančio didelę apkrovą. 

Temperatūros pokyčiai

Reikia paminėti, jog plytelės gali atšokti ir dėl temperatūrinių pokyčių, ypatingai tada, jei jos yra veikiamos tiesioginių saulės spindulių, kintančių oro sąlygų ar jei jos yra pasirenkamos šildomoms grindims. Įkaitusios plytelės yra linkusios plėstis, o atvėsusios trauktis. Jei šiam judėjimui nelieka vietos, plytelės atšoka. Norint to išvengti, būtina naudoti plytelių tarpiklius, padėsiančius išgauti vienodus tarpus tarp plytelių, bei elastingus klijus, atsparius temperatūriniams pokyčiams. Tokiu būdu net ir lauko apdailai naudojamos plyteles bus apsaugotos nuo atšokimo. 

Drėgmės poveikis

Drėgmė, prasiskverbusi pro skiedinio įtrūkimus ar neužsandarintas siūles, ilgainiui susilpnina klijų sukibimą, dėl ko plytelės atšoka nuo paviršiaus. Norint viso to išvengti, būtinai nepraleiskite glaistymo žingsnio ir specialiu skiediniu padenkite visas siūles, tinkamai jas užsandarinkite. Taip pat nepamirškite, jog laikui bėgant hidroizoliacija gali būti pažeidžiama, įtrūkti, todėl reguliariai apžiūrėkite siūles, ar nėra matomų pažeidimų. Juos pastebėjus, pakartotinai užsandarinkite tarpus tarp plytelių. Tokiu būdu galėsite būti užtikrinti, jog neliko net ir mažiausių plyšių tarp plytelių ir pro juos neprasiskverbs drėgmė.   

Per didelė apkrova

Galiausiai, paskutinė, tačiau tikrai ne mažiausiai reikšminga priežastis, galinti daryti neigiamą įtaką plytelėms – didelė apkrova ir smūgiai. Per didelis baldų, prietaisų svoris ar intensyvus judėjimas tam tikroje patalpoje gali būti tai, dėl ko ilgainiui plytelės yra išjudinamos ir atsiskiria nuo paviršiaus. Be viso to, tam įtaką daro ir staigūs smūgiai, pavyzdžiui, sunkių daiktų kritimas, kuris iš karto gali pažeisti plytelių ir klijų jungtį. Dėl to tokiose patalpose tikrai netiks dekoratyvinės plytelės, kur kas geriau tarnaus tokios, kurios būtų pritaikytos itin didelėms apkrovoms. 

Taigi, kaip galite matyti, priežasčių, dėl ko atšoko plytelės, yra tikrai ne viena. Norint, jog problema ateityje nebepasikartotų, labai svarbu ją išsiaiškinti ir atrasti tinkamą sprendimo būdą. Atsidūrę tokioje situacijoje apsvarstykite kiekvieną iš šių veiksnių bei įvertinkite, dėl kurio iš jų tai galėjo atsitikti. Na, o jei problemos ištaisyti nebepavyksta ir visą patalpą reikia perklijuoti naujomis plytelėmis, turėkite omenyje, jog didelį jų asortimentą rasite Vokiskakeramika.lt internetiniame prekių kataloge. 

Meniu