Kaip įsirengti lauko terasą?

Terasa – puiki erdvė praleisti laisvalaikį, atsipūsti nuo vargų arba priimti svečius. Tiems, kurie statosi namus, tvarko erdvę aplink juos ar tiesiog ieško įdomaus pasidaryk pats projekto, pasiūlysime praktiškus patarimus dėl to, kaip lauko terasą įsirengti. Pasirodo, įrengimas gali kelti nemažai iššūkių. Apžvelgsime, į ką reikėtų atsižvelgti ir kodėl svarbi ne tik medžiagų ar darbų kaina, bet ir idėjos.

Dažniausiai viskas prasideda nuo vizijos „išgryninimo“

Pradžioje rekomenduojame apsibrėžti idėją, kam terasa bus daugiausiai skirta. Ji gali tapti erdve, kur leisite laisvalaikį bei ilsėsitės po sunkių dienų ar rašysite memuarus. Kitiems gi terasa prie namo reikalinga tam, kad būtų galima priimti svečius, lauke turėti valgomojo zoną ir susibūrimų vietą. Na, o treti nori visko po truputį. Kai tiksliai žinote, kam terasa reikalinga, kada ir kaip ji bus naudojama, galima pradėti galvoti apie konkretesnes detales.

Terasos forma, išplanavimas ir baldai

Terasos forma ir išplanavimas padiktuos tai, kaip turės būti išdėlioti baldai ir kokios galimybės įrengimui egzistuos. Pasirinkti baldai jūsų terasai tarsi duoda toną. Pirmiausia, atsižvelkite į savo erdvės dydį ir matmenis (ilgis, plotis, aukštis). Be to, labai skirsis atviros ir uždaros ar pusiau uždaros, pavyzdžiui, įstiklintos terasos įrengimo galimybės. Didesnėse terasose galima įrengti didesnes sofas ar daugiau krėslų, o mažesnėse, ko gero, bet teks daryti kompromisus dėl komforto.

Rinkitės baldus, pagamintus iš patvarių medžiagų, pavyzdžiui, tikmedžio, kaustytos geležies ar apdorotų vytelių, atsparių orui. Šios medžiagos turi būti atsparios įvairioms oro sąlygoms, kad išliktų ilgaamžės. Pagalvėlės ir apmušalai turėtų būti aptraukti atmosferos poveikiui atspariu audiniu, kad nei išvaizdos, nei pačių medžiagų nepažeistų lietus ar UV spinduliai.

Plytelės ir grindys

Terasa neprivalo būti medinė. Daug kam norisi šiek tiek unikalesnės estetikos, todėl vertėtų žinoti, kokios dar galimybės būna prieinamos. Vis daugiau namų šeimininkų renkasi, kad terasos grindys būtų iš plytelių arba padengtos kita, ir gražiai atrodančia, ir patvaria danga. Ji atlieka labai svarbų vaidmenį kuriant bendrą estetiką ir pridedant zonai funkcionalumo. Plytelės terasoms gaminamos iš įvairių medžiagų: keramikos, klinkerio ir net natūralaus akmens. Kiekviena rūšis pasižymi skirtingais privalumais, susijusiais su patvarumu, reikalavimais priežiūrai ir išvaizda.

Kodėl minime klinkerį bei akmenį? Tokios plytelės yra puikus pasirinkimas lauke dėl savo tvirtumo. Šių plytelių paviršius yra sandarus, neporėtas, jos nesugeria vandens ar kitų skysčių, todėl ant jų nelieka dėmių. Dėl to, akmenį ir klinkerį galima lengvai valyti, kaip ir įprastas vidaus patalpų plyteles. Be to, neporėtumas mažina dumblių ir kerpių augimą, tad viskas ilgiau atrodo nauja, švaru. „Vokiškos keramikos“ siūlomų plytelių spalvos išsilaiko dešimtmečius ir neblunka, todėl pirkinys tarnaus ilgai.

Jeigu norite, kad būtų visiškai vientisas, jaukus ir net nejaučiamas perėjimas iš vidaus į lauką, apsvarstykite galimybę terasoje naudoti tą pačią grindų medžiagą, kaip ir namų viduje. Jei tai neįmanoma, rinkitės plyteles, kurios papildytų jūsų interjero dekorą bei gražiai prie jo derėtų. Anti-slip arba neslidžios plytelės yra būtinos saugumui užtikrinti. Tokia investicija tikrai džiaugsitės tada, kai lauke iškris lietus.

O kur terasą statyti?

Jau šiek tiek aptarėme įrengimą bei apdailą, tačiau daug kam gali kilti klausimas dėl to, kur terasa turėtų atsidurti. Tiesa ta, kad jūsų norima estetika gali daryti įtaką vietos pasirinkimui, ir atvirkščiai.

Jei terasą įrengsite prie namo sienos (priglaustą), pagerinsite ryšį tarp vidaus ir lauko erdvių. Tokia zona leis lengvai iš terasos pasiekti tokias patalpas kaip virtuvė ir vonios kambarys, todėl bus patogu pramogauti.

Terasą pastačius ne prie sienos, bet netoli namo taip pat atsiranda galimybė įrengti ją su stogine. Po stogu nebus baisu dėl lietaus, krušos ar net snygio. Beje, jeigu jūsų namas yra modernistinio stiliaus ir jame daug stiklo bei betono elementų, įdomiu sprendimu gali tapti pačios terasos stiklinimas. Visgi, nors tai bus apsauga nuo stichijų ir kitų dirgiklių, viduje vasarą temperatūra gali pakilti, o valymas taip pat reikalaus laiko arba lėšų. Tad nors zona su stogu gali būti naudojama ištisus metus, visgi reikėtų pasikalbėti su architektais, dizaineriais ir gauti vizualizacijas ar rekomendacija dėl to ar toks sprendimas būtų tinkamas.

Kaina, biudžetas bei atmosferos kūrimas

Įrengiant terasą būtina atsižvelgti ir į biudžetą, medžiagų bei darbų kainą. Prieš pradėdami rinktis, pasidarykite sąrašą dalykų, kurių reikės. Tam, pavyzdžiui, skaičiuojami matmenys, sudaromas plytelių kiekio skaičiavimas. Tačiau terasai reikia ne tik baldų ir plytelių. Taip pat būtinas apšvietimas, jeigu ji bus naudojama ne tik vasarą, reikalingas ir šildytuvas. Be to, galbūt kažkur krašte atsiras vazonai, kitos dekoracijos?

Nustatykite prioritetus. Skirkite lėšų aukštos kokybės baldams ir grindų dangai, nes šie elementai turės didžiausią įtaką terasos patogumui ir ilgaamžiškumui. Turėkite omenyje apie erdvės bei paviršių priežiūrą, nes tam irgi reiks lėšų bei laiko.

Kodėl paminėjome apšvietimą? Nes sutemus jis vienas pats gali paversti jūsų terasą patrauklia erdve laiko leidimui. Maišykite skirtingų tipų apšvietimą, kad sukurtumėte atmosferą ir, reikalui esant, būtų galima gauti funkcionalumą užduotims atlikti. LED girliandos arba pakabinami šviestuvai, pastatomi žibintai ir saulės energija maitinami, įsmeigiami žibintai tampa šiltu, dekoratyviu akcentu, o užduočių apšvietimas būtinas gaminant maistą ar skaitant.

Meniu