Kaip įrengti baseiną lauke?

Lauko baseino įrengimas Lietuvoje yra unikalus iššūkis. Taip daugiausiai yra dėl labai nenuspėjamo ir permainingo klimato, kai orai svyruoja nuo šaltų, speiguotų žiemų iki švelnių, kartais net nesuvokiamai karštų vasarų. Mūsų komanda supranta šiuos iššūkius ir parengė gidą, kaip įsirengti baseiną lauke, savo kieme. Daugiausia dėmesio skirsime medžiagų, ypač plytelių, pasirinkimui bei pagrindiniams planavimo darbams.

Kodėl baseinas lauke, mūsų klimato sąlygomis yra iššūkis?

Lietuvoje vyrauja labai skirtingi orai. Žiemos gali būti labai šaltos, kai temperatūros stulpe šaltos žiemos, kai temperatūra dažnai nukrenta net iki -15 °C, -20 °C. Tačiau jos gali būti ir su šlapdribomis, kai termometro skalė svyruoja tai į teigiamą, tai į neigiamą pusę. Be to, sezonai gali užtrukti ilgiau nei įprastai, orai yra nenuspėjami, tad tiek pati vandens šildymo sistema, tiek apdailos elementai patiria didžiulę apkrovą.

Tai gali turėti įtakos baseinų priežiūrai ir statybinėms medžiagoms, kurias turite rinktis. Kieme ir aplink namus pasirinktos plytelės bei mechanizmai privalo būti kokybiški.

Kokį baseino tipą rinktis?

Pirkėjai gali rinktis ne vieną lauko baseino tipą. Tam, kad sprendimas būtų geriausias, reikia įvertinti įvairias opcijas. Daugiausiai pirkėjai rinksis betoninius, plastikinius arba dekoratyvinius baseinus.

Betoniniai lauko baseinai yra labai pritaikomi ir itin tvirtos konstrukcijos, tinkami ilgalaikiam naudojimui, tačiau reikalauja nuolatinės priežiūros. Plastikiniai baseinai yra praktiška alternatyva betonui, nes juos galima greičiau įrengti. Plastiko konstrukcija taip pat neblogai prisitaiko prie permainingų klimato sąlygų, o polipropileno konstrukcija yra gana atspari UV spinduliams.

Dekoratyvinis baseinas, nors ir mažiau funkcionalus, padaro sklypą gražesniu, o tokioje aplinkoje, prie vandens yra maloniau būti.

Jūsų pasirinkimas turėtų atitikti konkrečius lūkesčius – ar baseino norite dėl maudynių, ar dėl įspūdžio.

Kodėl labai svarbu baseino ir aplink jį išklotos plytelės?

Renkantis plyteles baseinui labai svarbu atsižvelgti į pakankamai nenuspėjamą Lietuvos klimatą ir į estetiką. „Vokiška Keramika" turi aukštos kokybės plytelių, kurios idealiai tinka naudojimui baseinuose, pirtyse, SPA zonose. Šios plytelės yra atsparios ne tik vandeniui, bet ir šalčiui ar chemikalų, naudojamų baseino vandenyje, poveikiui.

Geriausia, kad lauko baseinų apdailai ir aplinkinėms zonoms skirtos plytelės būtų pagamintos iš tvirtų medžiagų, pavyzdžiui, porceliano arba natūralaus akmens. Jos yra kelios iš nedaugelio, galinčių atlaikyti atšiaurų saulės, lietaus ir baseino chemikalų poveikį. Šios medžiagos, laikui bėgant mažiau linkusios išblukti, sutrūkinėti ar eroduoti.

Antras labai svarbus aspektas yra sauga. Plytelės turėtų būti su neslidžiu, vadinamuoju anti-slip paviršiumi. To reikia ne tik suaugusiems, bet ypatingai ir vaikams ar kūdikiams, nes erdvė aplink baseiną pasidaro tinkamesnė visiems. Tokiu būdu bus išvengta nelaimingų atsitikimų, net tada, kai jos šlapios. Paprastai anti-slip savybė pasiekiama naudojant tekstūrinę arba matinę apdailą, kuri generuoja geresnį sukibimą su paviršiumi.

Estetiniu požiūriu plytelės turėtų papildyti bendrą lauko erdvės dizainą. Įvertinus tai, kas supa sklypą bei baseiną (miškelis, sodo aplinka, šlaitas, dirbamas laukas), galima rasti Jų geriausią spalvą, raštą ir tekstūrą, kad būtų pabrėžtas baseino grožis ir harmonija su kraštovaizdžiu.

Kaip vyksta įrengimo procesas?

  1. Planavimas ir dizainas. Pradėkite nuo kontakto su įrengėjais, rangovais ar baseinų specialistais. Patys arba kartu su jais pasirinkite dizainą, kuris papildytų jūsų kraštovaizdį ir atitiktų jūsų funkcinius poreikius.
  2. Žemės kasimas ir formos sutvirtinimas. Po to pereinama prie grunto kasimo, pagrindų formavimo ir sutvirtinimo. Baseinui reikia įrengti tvirtą pagrindą, atsižvelgiant į drenažą ir dirvožemio stabilumą bei, jei pasirinktas toks tipas, išbetonuoti sieneles ir pagrindą.
  3. Vandentiekio, nuotekų ir elektros sistemos įvedimas. Svarbu, kad būtų įvedamas filtravimas, šildymas, apšvietimas ir vandentiekis (įleidimas ir nubėgimas). Sistemos turi būti sandarios ir kuo geriau apsaugotos nuo išorės grėsmių.
  4. Plytelių klojimas. Pasirinkus plyteles jas reikia tiksliai sumontuoti naudojant kokybiškas medžiagas. Darbą patikėkite profesionalams.
  5. Apdaila bei papildomi akcentai. Po to, kai atlikti ankstesni darbai, galima įrengti kopėtėles, sužymėti vietas, atlikti papildomus apdailos darbus.

Baseino priežiūra

Turime keletą patarimų dėl to, kaip prižiūrėti bet kokį lauko baseiną:

  • Reguliariai tikrinkite ir taisykite bet kokius įtrūkimus ar pažeidimus, kurie ypač pavojingi per sezonų kaitą, kai temperatūra keičiasi iš teigiamos į neigiamą.
  • Tada, kai baseine niekas ilgesnį laiką nesimaudo, naudokite baseino dangčius, kad apsisaugotumėte nuo sniego ir šiukšlių.
  • Užtikrinkite, kad šildymo ir filtravimo sistemos visada būtų neužneštos ir tinkamai veiktų.

Dažniausiai pasitaikančios baseino įrengimo klaidos

Kai žmonės nori įsirengti baseiną, dažnai pamiršta apie tai, jog šis sprendimas – didelius iššūkius keliantis projektas, o ne tiesiog svajonės įgyvendinimas. Įrengiant baseiną reikia vengti keleto dažniausiai daromų klaidų.

  1. Nepakankamai įvertinus išlaidas (kainuos ir išlaikymas, į kurį įeina elektra, vanduo, cheminės medžiagos, kita) ir nepasirinkus gero išplanavimo, galite išleisti per daug ir susidurti su daug kitų problemų. Svarbu turėti aiškų planą ir biudžetą, kuriame būtų atsižvelgta į visas galimas išlaidas ir logistinius aspektus.
  2. Nors kai kuriose vietose galima taupyti, pasirinkus prastesnės kokybės apdailos medžiagas, tenka susitaikyti su didesne pažeidimų rizika dažno remonto poreikiams.
  3. Po to svarbu galvoti ne tik apie baseiną, bet ir saugos priemones. Laipteliai, turėklai, neslidūs paviršiai ir baseino dangčiai apsaugo nuo nelaimingų atsitikimų. Jų neturint – rizika didėja.
  4. Jeigu nebus lygaus ir stabilaus pagrindo, baseinas sės į gruntą arba slinksis iš savo vietos.
  5. Netinkamas vandentiekio ir filtravimo sistemos įrengimas bei per maža priežiūra gali lemti prastą vandens kokybę ir pavojų sveikatai. Tam svarbu tinkamai išlyginti ir sutankinti dirvožemį bei užtikrinti, kad santechnikos darbai būtų atlikti teisingai. Leiskite tuo rūpintis profesionalams.
  6. Neatsižvelgus į būsimą technologinę pažangą (pvz., saulės elektrinės įsirengimą) ar galimus gyvenimo būdo pokyčius (šeimos pagausėjimas), baseinas gali greitai pasenti. Planuokite ne tik šiandienai, bet ir 3-5 metams į ateitį.
Meniu